Depeche Mode - Suffer Well

Miközben a depeCHe MODE a Playing the Angel címu új albumot népszerusíti a világkörüli turné keretében, márciusban megjelent a harmadik kislemez, a Suffer Well, mely jó pár formátumban (CD, DVD, illetve 7” és 12”-es bakelit) kerül forgalomba. A CD és a DVD március 6-án (csúszás miatt csak március 27.-én – a ford. és lelkes segítoje), a bakelit pedig április 10.-én jelenik meg.

A Suffer Well klubokba szánt promóciós CD-je (PDCbong37) már napvilágot látott, és az Empty Worldnek is jutott belole. Több külsos készítette az átiratokat, úgymint Tiga, Alter Ego, Narcotic Thrust, Matope és a Mute lemezcég társa, az M38. Szintén ezen a lemezen található meg a Basteroid által készített két Better Days-remix is. Element, az Empty World 3 munkatársa megkagylózta oket. Lássuk, hogyan vélekedik róluk.


Suffer Well (Tiga remix)

Miután meghallgattam a Shake the Disease Tiga-remixét, fogalmam sem volt, mire is számíthatok. Nagyon kedvelem az általa készített Shake the Disease-átvariálást, de úgy gondoltam, a Suffer Wellhez másképp kell hozzányúlni. Ez a szám más szerkezetu, s kételkedni kezdtem, vajon képes-e egy egyéni, jellegzetes mixet készíteni belole. Örömmel jelenthetem, hogy igen, képes volt… Tigában mindig is kedveltem, hogy képes „kortalanná” tenni a zenét, s ugyanezt ebben a remixben is érvényre juttatta. Ez a mix fohajtás a kései 80-as évek újrakeverési stílusa elott, ezzel együtt a mai kor jegyeit hordozza magán, friss és energikus. Ott van benne a rá annyira jellemzo elektronikus hangzás, de egyben hu marad az eredeti változathoz is. Ez a mix keveréke réginek és újnak, s ezzel együtt frankón megállja a helyét! A szám kicsit lassan indul, igazából a közepén teljesedik ki, a végén pedig „elborul”. Az eredeti sávokkal együtt szólnak klasszikus acid house-hangok is – Ewan Pearson muvelt hasonlót a maga Enjoy the Silence-átiratában. Tiga ennél messzebbre merészkedett: a régi dance-hangzásra oly jellemzo zongorabetéteket pakolt a dalba. Igazán büszke lehet erre az átiratára, és azt hiszem, a rajongóknak is nagyon tetszeni fog.


Suffer Well (Tiga Dub)

A dub-változat tulajdonképpen az elozo mix instrumentális változata, annál egy kicsit rövidebb, plusz dobok és hangsávok gazdagítják. Annak ellenére, hogy ez egy mértéktartó dub-újragondolása az eredetinek, Dave énekének hiányával valami elveszett a hangulatból. A sima Tiga-remixben többek között azt szeretem, hogy Dave hangja uralja a számot. Ez a karakteresség nagyon hiányzik ebbol az újrakeverésbol. Egy dub-átirat attól lesz igazán jó, hogy a remixer hozzátesz valamit a saját egyéniségébol, de ezúttal ennek nem sok nyomát látom.
 

Suffer Well (Narcotic Thrust Vocal Dub)
Ez egy igazi földbedöngölos klubmix! Ha majd felhangzik, tutira megtelik a „táncparkett”! A legklasszabb része a basszusszólam, mely szépen nyomul, s viszi magával az hallgatóját. Funkysan progresszív, ettol arat majd nagy siker a klubokban. Sok plusz szintisávot adtak hozzá, melyek egy dallamos, már-már trance-hangulatot teremtenek, de éppen csak annyira, hogy az oly nagyon várt katarzis elmaradjon.  Mát majdnem house mix lett belole, nem sok hiányzott hozzá. Dave hangján és egy két, az eredeti számból kivett hangmintán kívül nem sokban emlékeztet arra a változatra, melybol született. Jó hangulatú remix kerekedett belole, azt hiszem, az alkotók szép munkát végeztek. Ez nem egy mindenkinek szóló átirat, de bulizás közben nagyon fogod élvezni.


Suffer Well (Alter Ego Remix)

Hosszú ideje ez az elso nagyon sötét hangulatú depeCHe MODE-remix, s szerintem sokan áhítoztak már utána. Nem könnyu leírni, hogyan is szól, meg kell hallgatni, mert csak így képest nagy hatást gyakorolni. Hangulata már már ipari, nagyon távol áll az eredeti számétól, s tele van „koszos hangokkal”. A mix legérdekesebb része az ütem, mely a régi, szaggatott electro-stílusra emlékeztet, ehhez társul néha egy-két ütemnyi az eredeti dobokból, s ezzel jelentosen megváltozik a szám dinamikája. Kemény szitihangok keverednek az eredeti hangmintákkal, s egy olyan egyéni mixet hallhatunk, melyben a brutális zúzás kellemesen gyengéd hangulattal párosul. Kár, hogy a Martin által basszusgitárral feljátszott témát nem hozták vissza, mert ettol még egyedibb lehetett volna ez a változat. Semmi kétség, hogy ez a mix a rajongók kedvence lesz.

Suffer Well (Metope Remix)
Úgy tunik, ezzel a remixszel megvalósult a tech house és a depeCHe MODE fúziója. Már látom, hogy vegyes érzelmekkel fogadják majd a rajongók… Ha nem szereted azokat az újrakeveréseket, amelyekben nincs ének, a fotéma pedig az eredeti dalból származó hangminták köré épül, akkor ez nem e te mixed. Ez a változat rendkívül funkys, de nem simulékony. Számos, az eredeti számból kivett részlet található meg elszórva a mixben, tovább fokozva a sötét hangulatot árasztó szintihangok által keltett hangulat fokozását. Klassz mély, electro tech-beütés érzodik ki az átiratból, s néhány rajongónak biztosan tetszik majd.


Suffer Well (Metope Vocal Mix)

Ez a mix tempósabb, és éneksávok is vannak benne. Ez egy frankó tech house-átirat, s szerintem nagyobb sikeres is lesz, mint a másik Metope-újragondolásnak. A prímet egy funkys basszus viszi, és sok részlet ismeros lehet az eredeti dalból. Míg a másik Metope-mix „koszosabb” hangot üt meg, ez letisztultabb és visszafogottabb – leginkább a Michael Mayer által készített Precious-keverésekre emlékeztet. Tech house-felütéssel indul a dolog, majd a vokálok belépése után átváltunk groove-ra. Elborult, funkys, és muködik… Számomra ez a legjobban sikerült mix, mert csak annyira alakítja át az eredeti változatot, amennyivel még nem rontja el teljesen. Lehet, hogy egyik mixüknek sem lesz nagy közönségsikere, a Metope mégis remek munkát végzett.


Suffer Well (M83 remix)

Errol is nehéz beszélni, ezért egyszerubb ha azt mondom, színtiszta M83-hangzás. A 80-as évek hangzása köszön vissza a dal elején, bár nem vagyok meggyozodve, hogy ez a sound illik-e a többi részhez… Ha neked bejött a Goldfrapp-féle „Halo” és az „A Pain That I’m Used To”, ezt is kedvelni fogod. A Goldfrapp-mixekkel ellentétben itt szolid az ütem. Amíg Dave énekel, ha jól hallom, Anthony Gonzales is vele tart. A Goldfrapp szokása, hogy utólagosan felvett plusz vokálokat tesznek a remixeikbe, de ezek a skacok szinte feldolgozást nyomatnak a dal egyes részeiben. Nem akarom bántani oket, de ez inkább újraértelmezés, mint remix. Minden, az M83-tól elvárható hangsáv benne van a dalban, a folyamatosan lebego szintiszonyegekkel együtt. Nem indokolatlan a Goldfrappal való összehasonlítás, de ennek megvan a maga hangulata. Nehéz megmondani, mint gondolnak majd errol a változatról, mely nagyon más, mint az eredeti dal.


Better Days (Basteriod Dance Is Gone Vocal Mix)

Nehéz úgy kritizálni egy remixet, miközben az eredeti változatot nem is hallottam, ezért igyekszem minden fontosat elmondani legalább errol. Súlyos, sodró lendületu techno-átértelmezésrol van szó. Tele van „darálós” szintihangokkal és metszo effektekkel. Be fogsz indulni ettol az elborult átirattól. Dave hangját effektekkel torzítják el, ezért nem lehet tudni, hogy az eredeti számban hogy is szólhatnak. Martin éneksávjait is felhasználták, de nem tudom eldönteni, hogy ez most egy külön életet élo háttérvokál-e vagy sem. A mixbol ítélve az eredeti szolid kis hangulatú B-oldalas szám lehet. Mire eljutsz a remix meghallgatásáig, már ismerni fogod az eredeti változatot is, mert a remix csak ízelítot kínál.


Better Days (Basteriod Dance Is Gone Mix)

A vocal mixhez hasonlóan itt is a dance-hangulaté a foszerep. Nagyon hasonlít a társmixére, de jóval kevesebb ének hallható benne. Klassz kis pörgos techo mix lett belole. Dave éneksávjait a készítok szétszabdalták, ide is-oda is tettek belole egy keveset, egyes részeit pedig végtelenített hanghurkokban (loop) használták fel. A súlyos effektek és a húzós tempó magával ragadó. Ez a mix azok körében arathat nagy sikert, akik kedvelik a hard dance-stílust. Az eredti ismeretének hiányában tényleg nehéz megítélni a mixek színvonalát, de azt hiszem, a Basteroid sem lott bakot velük.


Forrás: © EmptyWorld3 , és © Freestate.HU
Fordította: Kucced

Hozzászólások

Jelenleg nincsen hozzászólás!

Hozzászólok

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned!

Facebook
 
 
Adatvédelem Impresszum Oldaltérkép
2009 Copyright © Machinemusic.HU
www.unimatrixzero.hu
Advoxya HUN Black Head Agency Gothic.hu